Kredi ve Yurtlar Kurumundan Yurt Dışında Eğitim Gören Öğrencilere Son Uyarı

Kredi ve Yurtlar kurumundan yurt dışında eğitimlerine devam eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler için burs ve kredi başvurusunda son uyarı geldi. Burs ve kredilere başvuru süresi 15 Ocak’ta bitecek.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan gelen yazı kapsamında, yurt dışında ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde eğitim alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere burs veya kredi ödemesi yapacak.  Bunun için öncelikle yurt dışında bulunan öğrencilerin konsolosluklardan e-devlet şifresi edinmesi şart.

Eğitimlerine yurt dışında devam eden gençlere öğrenimlerini sürdürdükleri ülkedeki Satın Alma Gücü Paritesi onlarına bakılarak tespit edilen miktar dahilinde burs veya kredi ödemesi yapılacak.

Yükseköğrenimine yurt dışında devam eden ve burs/kredi ödemelerinden faydalanacak olan adayların PTT’lerden, yurt dışında ise konsolosluk veya büyük elçiliklerden “e-devlet şifresi” alması şartı var. Şifresini edinen öğrenciler, turkiye.gov.tr adresinden burs/kredi taahhütnamesini onaylamaları, kendilerine kefil olarak belirlediği kişinin Türkiye’de bulunan noterlerden kefaletname hazırlatmaları isteniyor. Bu süreçte biriken beş aylık ödeme toptan olarak şubat ayında öğrencilerin hesabına yatırılacak.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, son kez yurt dışında eğitim alan öğrencilerin e-devlet sisteminden taahhütnamelerini onaylamaları ve kefaletname hazırlatma işlemlerini yapmaları için son tarihin 15 Ocak olduğu bilgisini yineledi.

Öğrencilerin kefaletname senedini ülkemiz noterlerlerinde hazırlatarak en geç 15 Ocak tarihine kadar  dilekçe ile birlikte Kredi Dairesi Başkanlığı’na bizzat veya posta iletmeleri şartı var. Bu işlemleri sorunsuz gerçekleştiren öğrenciler, T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ekim ayı dahil olmak 5 aylık ödemelerini şubat ayında alabilecekler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.