Konularına Göre Haritalar

Yeryüzünün tamamının ya da bir kısmının belirli bir ölçek kapsamında kuş bakışı olarak düzleme aktarıldığı resimlere Harita adı verilir. Haritaların bir çok çiziliş amacı vardır bu nedenle de çiziliş amaçlarına göre konulara ve bölümlere ayrılır.

İdari ve Siyasi Haritalar: Devletlerin içinde bulunan illeri ve il sınırlarını gösterir. Aynı zamanda ülkeleri de gösteren şekilleri vardır. Ülkelerin birbirine sınırlarını gösterir.

Fiziki Haritalar: Yeryüzünü kaplayan ovaları, gölleri, ırmakları, akarsuları gösterirken aynı zamanda bu haritalarda bölgelerin ve illerin yükseltileri konusunda da fikir edinmek mümkündür.

Beşeri ve Ekonomik Haritalar: Beşeri: insan faaliyetlerini ifade eder. Bu haritalar da insanların meydana getirdiği nüfus hareketlerini, geçimlerini sağlamak için hangi bölgelerde hangi ekonomik faaliyetleri yaptıklarını bizlere gösterir. Yani ekonomik faaliyetlerin bölgelere dağılışını bu harita türünde rahatlıkla görebiliriz.

Özel Haritalar: Bu haritalar belirli bir uzmanlık alanı ya da alanları için hazırlanmaktadır. Askeri haritalar, hava durumu haritaları ve jeoloji haritaları gibi haritalar özel haritalara örnektir. Bu haritalar uzmanlar tarafından hazırlanır ve uzmanlar tarafından anlaşılarak okunur.

Konularına Göre Haritalar Kaça Ayrılır Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.