Klordan Nedir

Kimyasal bir terim olan klordan nedir neye yarar ne için kullanılır bilgisini kısaca aktaracağız.

Klordan, oktaklor olarak da bilinir, oktakloro heksahidrometanoindenin izomerle­rinden biridir. Klordan, öbür klorlu organik bileşikler gibi böcek ilacı olarak kullanılır.

İlk kez 1940’larda bireşimlenen klordan, siklopentadienin heksaklorosiklopentadienle tepkimesi sonucu oluşan klordene klor katılmasıyla üretilir. Ticari olarak heptaklor gibi başka benzer bileşiklerle karışık olarak (yüzde 60’ı klordan), koyu kıvamlı ve koyu sarı renkli bir sıvı halinde satışa sunulur.

Klordanla birlikte çok az miktarlarda yan ürün olarak ortaya çıkan heptaklor (hep- taklorotetrahidrometanoinden), tepkime koşullan değiştirildiğinde, klor ve klorden- den ana ürün olarak elde edilebilir. Yüzde 72 heptaklor içeren, yumuşak, sarımsı kah­verengi ve mumsu bir katı halinde satışa sunulur.

Böceklerin büyük bir bölümüne karşı çok zehirli olan klordan ve heptaklorun meme­lilere karşı zehirleyici etkisi aldrin gibi öbür klorlu hidrokarbonların zehirliliğine göre daha düşüktür. Karaciğer hastalıklarına ne­den olan ve denek hayvanlarda nörolojik etkileri gözlenen klordan ve heptaklorun kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.