Kitap Haline Getirilmesinin Sebebi Nedir

Kuranı kerimin kitap haline getirilmesinin sebebi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Hz. Muhammed vefat ettikten sonra, İslamiyeti kabul eden bir çok kişi İslam dinini terk etmeye başlamıştır ve bu durum birden bire oldukça büyümüştür. Kuranı kerimi ezbere bilen hafız sahabelerin ise savaşlarda şehit olması üzerine Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer kuranı kerimin kitap haline getirilmesi için çalışmalara başlamıştır.

Bu zaman diliminde kuranı yazıya geçiren kişilerin ellerindeki örnekler belirli bir sıraya göre dizili değildi. Ancak Hz. Ömer bu şekilde devam ederse kuranı kerimin kaybolacağını dile getirmesi üzerine Hz. Ebubekir, kuranı kerimin toplanması ve kitap haline getirilmesi için çalışmalara başladı.

Hz. Ebubekir, bu iş için öncelikle Zeyd Bin Sabit’i görevlendirdi. Zeyd Bin Said, öncelikle Kuran’ın yazılı olduğu tüm metinleri istedi. Bununla birlikte bu yazıları getirecek olan kişilerden o yazıların Peygamber Efendimizin ağzından yazıldığına dair iki şahit getirmeleri istendi. Yapılan ince ve düzenli bir çalışmanın ardından Kuran metinleri nihayet birleştirildi. Hazırlanan Kur’anı Kerim örneği ise Halife olan Ebubekir’e verildi.

Kitap Haline Getirilmesinin Sebebi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.