Kıdem Tazminatı Son Durum

Kıdem Tazminatında Son Durum Ne ?

Kıdem Tazminatı görüşmeleri ve sonuç. Kıdem Tazminatı son durum sürpriz bir teklifle seyretti. 13 milyon işçinin umut bağladığı kıdem tazminatına ilişkin yapılan görüşmelerinde müjde niteliğinde bir teklif  sunuldu. Bu teklife ilişkin bilgiler şunlardır;

Çalışma Bakanlığından güzel bir teklif geldi. Teklifin özeti şu; kıdem fonu kesintilerinin yüzde 25’lik bölümünün, bireysel emeklilikte yapıldığının aynısını şeklinde devletçe karşılanılması ve fonun bir bölümünün de “işsizlik fonu kesintilerinden” alınması yönündeydi.

Çalışma Bakanlığı’nın bu teklifi, hükümet ile  işçilerin biraraya geldiği ve sonuçta anlaşılmadan ayrılınan toplantıdan sonra sunuldu. Geçen hafta gerçekleşen toplantıda sendikalar, “13 milyon çalışanın  kıdem tazminatını konuşmayız” şeklinde söyleminin ardından, toplantıdan ayrılmışlardı.

kıdem tazminatı kalktı mı

30 GÜNLÜK KIDEM DÜŞMEYECEK

Çalışma Bakanlığı’nın geliştirdiği teklifte, daha evvel kamuoyuna sunulan “kıdem tazminatı 11 veya 22 günlük yatırılacak”, söyleminin aksine 30 günlük yatırılması şeklin dönüşmüştür.

Hükümet, bu geliştirilen teklif sayesinde bütün herkesin gönlünü almayı hedefliyor. Bu bağlamda:

* İşçi sendikalarının inatla taviz vermediği “30 günlük kıdem düşmesin” isteği yerine getirilecek
* İşverenin”30 günlük kıdem bize çok gelir” söylemi kapsamında da, bunun yüzde 25’lik bölümünü devlet karşılayacak teklifiyle ılımlaştıracak.
* İşsizlik fonu kesintilerinin bir kısmı kıdem fonuna aktarılacak. Bu sayede işçi ve işverenin varolan sistemde ödedikleri kaynak, kıdem fonuna eklenecek.

Yeni teklif ise şu şekilde;

* 30 günlük kıdemin karşılanabilmesi amacıyla brüt maaşın aylık yüzde 8.3’lük bir bölümü kesilecek
* Bu kıdemin 25’lik bölümünü devlet ödeyecek. Bu 2 puana denk gelmektedir.
* 2 puanı da İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.
* Geriye kalan 4 puan da işverenlerce ödenecek.

BİREYSEL EMEKLİLİĞE BENZİYOR

Çalışma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı teklif sayesinde hükümetin  ekonomi çalışmalarının da , “devlet bireysel emeklilik sistemine yüzde 25 fayda sağlıyor. Kıdem fonuna devlet yardım edebilir” söylemiyle devlet yardımının kararı verildi. Bu bağlamda, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan; kıdem fonu kesintilerinin yüzde 25’lik bölümünün devletçe karşılanılmasını kabul etti.

Bürokratlar, İşsizlik Sigortası Fonu’nu bu kararın etkilemeyeceğini halihazırda fonda 68.5 milyar lira para havuzunun oluştuğunu, böylece  işveren katkısının kıdem tazminatı sistemine aktarılması bu fonu pek etkilemez düşüncesini savunuyorlar.

26 Kasım 2013

Kıdem Tazminatı Son Durum Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.