Kapitülasyonların Osmanlı Devletine Olumsuz Etkileri Nelerdir

Kapitülasyonların Osmanlı Devletine olumsuz etkileri nelerdir merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okumalısınız.

Kapitülasyon; yabancı bir devletin ilişki kurduğu ülkede, o ülkenin vatandaşlarına tanınmayan haklardan yararlanmasıdır. Bu ayrıcalıklar ticari, ekonomik, kültürel konuları kapsayabilmektedir. ilk kez Osmanlı Devleti’nde kapitülasyonlar Kanuni Sultan Süleyman döneminde Fransızlara ticari kapsamda verilmiştir.

Kapitülasyonlar; Osmanlı Devleti’nin egemenliğini kısıtlayan ve ekonomisinin gelişmesini engelleyen bir olgudur. Kapitülasyonlar 19.yy’da daha olumsuz etkilere neden olmuştur. Yerli sanayi dalları kapitülasyonlar nedeniyle gelişememiştir. Türk malı ülkeye giren yabancı mallarla rekabet edememiş ve rağbet görmemiştir. Ülkede gümrük ve vergilendirme koşulları eşit olmamış ve yerli halkın aleyhine düzenlenmiştir. Yerli girişimciler büyük zarar görmüş ve yatırım yapılması engellenmiştir. Kabotaj hakkı yalnızca yabancılara tanınmış ve bu sebeple Türk gemiciler kendi karasularında gemilerini işletememiştir. Osmanlı kıyılarında gerçekleştirilen balıkçılık ve süngercilik faaliyetlerinide yabancılar sürdürmüştür. Yabancı mallarından alınan verginin düşmesiyle halkın yerli malına olan talep azalmıştır. Bu nedenle üretim azalmış, işsizlik artmıştır.

Ülkemizdeki hammaddeler ufak miktarlarla yurtdışına satılmış ve sattığımız hammaddeler orada işlenerek yüksek miktarlarla ülkemize satılmıştır. Ekonomimiz sarsılmış ve Osmanlı Devleti sömürge altına girmiştir. Türkiye sonunda Lozan Antlaşması ile kapitülasyonlardan kurtulmuş ve  böylece Türk Sanayiisi korunmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.