Kanuniden Sonraki Padişah Kimdir Tahta Kim Geçti

Kanuniden sonra tahta kim geçti Kanuniden sonraki padişah kimdir

Kanuniden sonra tahta Sarı Selim olarak bilinen Sultan 2. Selim geçmiştir. Osmanlı tebası Şehzade Mustafa’nın tahta geçmesini bekliyordu çünkü Şehzade Mustafa diğer şehzadelere göre daha üstün meziyetli ve saygın biriydi ancak Şehzade Mustafa hazin bir tuzakla öldürülerek tahta Sultan 2. Selim’in geçmesi sağlanmıştır.  2. Selim adını dedesi olan Yavuz Sultan Selim’den almıştır.

Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra gelenpadişah sultan 2. Selim’dir. 2. Selim, Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın oğludur. 2. Selim, annesi olan Hürrem Sultan’ın olduğu gibi sarışın, mavi gözlü olduğu için Sarı Selim olarak da anılmaktadır. 2. Selim, ismini dedesi Yavuz Sultan Selim’den alır.Şehzade Mustafa gibi üstün yetenekleri ve başarılarıyla tahtı hak eden değerli bir Veliaht Şehzade öldürülmüş, onun yerine  Osmanlı İmparatorluğunu duraklama dönemine iten, yeteneksiz, İstanbul dışına dahi adım atmaktan korkan, devlet idaresini diğer devlet adamlarına terk eden II. Selim, diğer adıyla “Sarı Selim” tahta geçmiştir.

II. Selim Kütahya Sancakbeyliği esnasında babası Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm haberini alarak İstanbul’a gelip, 42 yaşında tahta çıkmıştır. 2. Selim ordunun başında sefere çıkmayan ilk padişahtır.11. Osmanlı padişahı olan 2. Selim,  90. İslam Halifesi’dir. Padişahlığı döneminde yönetimde daha aktif olan kişi Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa’dır.

Kardeşleri Şehzade Beyazıd ile Şehzade Mustafa’nın saf dışı edilmesiyle tahta geçen 2. Selim 8 yıl padişahlık yapmıştır.1574 yılında 50 yaşında hayatını kaybeden Sultan 2. Selim İstanbul’da ölen ilk padişah olmuştur. Mezarı Ayasofya’da yer almaktadır.

2. Selim’in annesi Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 yıl önce vefat etmiştir. Oğullarından birinin tahta çıkmasını çok isteyen Hürrem Sultan, oğlu 2. Selim’in  tahta çıktığını görememiş ve  Valide Sultan olamamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.