Kağıt Ne Zaman İcat Edildi ve Kim Tarafından?

Aşağıda kağıt ne zaman icat edildi ve kim tarafından kısaca olarak ele alacağız.

Kağıt en önemli yazı araçlarından biridir. Kağıdın serüveni oldukça uzundur. Günümüzdeki kullanılan kağıtlar kağıt teknolojisinin geldiği en son noktadır. Yazının icat edilmesinin ardından çevredeki araçların ve tecrübelerin etkisiyle taşlara oyma ve kazıma şeklinde işaretler bırakılması tabletlerin kullanılmasını sağlamıştır.

Tabletlerin kullanılmasının ardından avcılık faaliyetlerinin de yapılması deri ve kemiklere yazıların yazılmasını sağlamıştır. Daha sonra kağıt üzerinde bitkisel çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Hayvan derilerinin yerine ağaç kabukları ve yapraklar almaya başlamıştır.

Kağıt ilk olarak bugünkü kullanımına en yakın şekliyle Çin İmparatorluğu topraklarında M.S. 105 yılında Çinli memur olan Ts’ai Lun tarafından icat edilmiştir. Çin’de gelişen teknoloji kağıt teknolojisi olarak kısa sürede bütün medeniyetlere yayılmıştır.

Günümüzde kağıt kullanımı selülozik malzeme üretiminden sağlanmaktadır. Bu da bitkisel olarak ağaçların kesilmesi ve işlenmesi yoluyla elde edilmektedir. Özel olarak yetiştirilen ve kesilerek işlenip kaynatılıp ve devamında hamur haline getirilen selülozik kimyasal maddenin rulo şeklini almasıyla kağıt üretim aşamaları geçilmiş ve tamamlanmış olur.

Kağıt en çok kullanılan ve yaygın olarak kitap, defter kullanımında işe yarayan bir araç olarak bilinmektedir. Kitapların basılması kağıtların üstün teknoloji ile hazırlanması yoluyla gerçekleşmektedir. Bu nedenle kağıt ve kağıt teknolojileri oldukça önemlidir.

Kağıt Ne Zaman İcat Edildi ve Kim Tarafından Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.