Jose Maria de Heredia Kimdir Kimdir

Jose Maria de Heredia Kimdir Kimdir, Jose Maria de Heredia Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Jose Maria de Heredia (d. 22 Kasım 1842, La Fortuna, Küba – ö. 2 Ekim 1905, Houdan yakınları, Fransa), soneleriyle tanı­nan Küba asıllı Fransız şair.

Kahve plantasyonu sahibi zengin bir İspan­yol ile Fransız bir annenin oğluydu. Paris yakınlarındaki Senlis’de öğrenim gördü. Mezun olduktan sonra Küba’ya gittiyse de, çok kısa bir süre sonra “kafamdaki ve yüreğimdeki ülke” dediği Fransa’ya döne­rek Paris’teki Ecole des Chartes’da öğreni­mini sürdürdü. Kendisi gibi, Parnasçjıların önde gelen temsilcilerinden olan şair Leconte de Lisle ile yakın arkadaşlık kurdu.

Heredia’nın 118 sonesi ve bazı uzun şiirleri Les Trophees (1893; Yadigârlar) başlığıyla yayımlandı. Bu şiirlerde tarihteki geçici bir an (çoğunlukla Antik Çağ ya da Rönesans’ tan) ya da bir sanat yapıtı (vazo, sikke, bezemeli bir kitap cildi gibi) şaşırtıcı bir imge biçiminde sunulur. Çift uyak, doğada­ki seslerin taklidi, kulağa egzotik gelen yer adları gibi üslup oyunlarından yararlanan Heredia, her şiirini, özellikle daha çarpıcı etkisi olan bir dize ya da beyitle bitirerek şiirlerinin güzelliğini pekiştirir.

Heredia 1894’te Academie Française’e se­çildi; 1901’de Paris’teki Arsenal Kütüphanesi’nin başına getirildi. Ölümünden hemen önce, 18. yüzyılda yaşamış şair Andre de Chenier’nin Bucoliques (Kırsal Şiirler) adlı yapıtını yayıma hazırladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.