Jimi Hendrix Kimdir

Jimi Hendrix Kimdir, Jimi Hendrix Hakkında Bilgi

Hendrix, Jimi, asıl adı james marshall hendrix (d. 27 Kasım 1942, Seattle, Wa­shington, ABD – ö. 18 Eylül 1970, Londra, İngiltere), ABD’li blues ve rock gitarcısı. Elektrogitarı çalışındaki yaratıcılıkla ünlen­miş ve 1960’larda gençlik karşıt kültürünün simgelerinden biri olmuştur.

Babası Siyah, annesi Çeroki Yerlilerinden- di. Gitar çalmayı kendi kendine öğrendi. Lisede okurken yerel bir rhythm and blues topluluğuna katıldı. 1962-65 arasında solo gitarcı olarak eşlik ettiği birkaç rhythm and blues sanatçısıyla birlikte bütün ABD’yi dolaştı. 1966’da kendi topluluğuyla New York kentindeki Greenvvich Village’da kü­çük bir hayran kitlesi toplayan Hendrix,

İngiliz rock müzikçisi Chas Chandler’ın dikkatini çekti. Chandler, Hendrix’i Lon­dra’ya götürerek basçı Noel Redding ve davulcu Mitch Mitchell ile tanıştırdı. Birlik­te The Jimi Hendrix Experience adlı toplu­luğu kurdular. Hendrix bu toplulukla Avru­pa’da kısa zamanda ünlendi ve adı ABD’de de duyulmaya başladı. ABD’ye döndükten sonra 1967’de California’da Monterey Ulus­lararası Pop Şenliği’nde verdiği görkemli konser ve Are You Experienced? (1967) adlı albümüyle bir anda rock yıldızları arasına girdi. Electric Ladyland (1968) adlı albümü de 1960’ların en etkileyici rock plaklarından biriydi. Hendrix üçüncü Avrupa turnesi sırasında, yanlışlıkla aldığı sanılan aşırı doz­da uyuşturucunun etkisiyle öldü.

Hendrix rock üslubunda çalan olağanüstü bir blues gitarcısıydı. Uzun sololarının melo­di dizeleri dönüşümlü olarak sürekli sen- koplu, tiz perdelerde ya da ritmik yürüyen kalıplarda olurdu. Son derece yüksek bir sesin ve elektronik distorsiyonun kullanıl­masıyla sağladığı artırımlı bir cümlelemesi vardı. Hendrjx’in üslubu özgün ve hemen ayırt edilebilen duyumsal, egzotik bir nitelik taşıyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.