İyi Bir Konuşmacı Nasıl Olunur

İnsanlar bazen bir topluluk karşısında duygu ve düşüncelerini ifade etmeye çalışır ve bir konu hakkında topluluğa açıklamalar yapar. Bu yazımızda iyi bir konuşmacı olmak için neler yapmalıyız konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

1- KENDİNE GÜVENMELİ: Konuşmacının kendisine güveni olması gerekmektedir. Konuşmacı ne kadar kendine güvenip heyecanını dizginlerse o kadar etkili konuşur.

2- ARAŞTIRMACI OLMALI: Konuşmacı araştırmayı sevmeli ve konuşma yapacağı konudaki tüm gelişmeleri bilmek için araştırmalarını yapmalıdır ki gelebilecek herhangi bir soruda cevapsız kalmamalıdır.

3- KONUŞMA PLANINI BELİRLEMELİ: Konuşmacı konuşma yapacağı zamandan önce neyi ne zaman söyleyeceği konusunda bir plan yapmalıdır.

4- BİLGİ BİRİKİMİNİ GELİŞTİRMELİ: Konuşmacı konusu hakkında bilgilerini sürekli güncellemeli ve o konuda geniş bilgi yelpazesine sahip olmalı.

5- KELİMELERİ DOĞRU TELAFFUZ ETMELİ: Konuşmacı konuşma sırasında kullandığı kelimeleri doğru telaffuz etmeli ve yanlış anlaşılmalara açık kapı bırakmamalı.

6- SES TONUNU DOĞRU AYARLAMALI: Tek düze bir ses tonu dinleyicilerin sıkılmasına neden olacaktır. Bu nedenle de konuşmacı konuşma yaptığı sırada ses tonunu zaman zaman etkili bir biçimde ayarlamalıdır.

7- KONUŞMA SÜRESİNİ İYİ AYARLAMALI: Çok uzun bir konuşma süresi dinleyicileri sıkacağından dolayı konuşmacı konuşma süresini etkili bir biçimde kullanmalıdır.

8- GİYİMİNE ÖNEM VERMELİ: Konuşmacı yapacağı konuşmaya uygun olarak giyinmelidir.

9- AÇIK VE ANLAŞILIR KONUŞMALI: Konuşmacı açık ve dinleyicilerin anlayabileceği şekilde konuşmalıdır.

10- KONUŞMA SONRASINDAKİ SORULARA HAZIRLIKLI OLMALI: Konuşması, konuşma bittikten sonra soruların gelebileceği ihtimalini düşünmeli ve bu nedenle de muhtemel soruları düşünüp hazırlıklı olmalıdır.

İyi Bir Konuşmacı Nasıl Olunur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.