İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

Aşağıda İstiklal Marşı nasıl yazıldı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan siyasi, askeri, idari ve hukuki sorunlar düşman devletlerin Anadolu toprakları üzerinde yeniden bir işgal hareketi başlatmasına neden olmuştur. İngilizler, Fransızlar, Ruslar ve Yunanlar Anadolu topraklarına gelerek mezalim yapıp hakimiyet kurmaya çalışmıştır.

Böyle bir dönemde Milli Mücadele başlatılmıştır. Milli Mücadele döneminde halkın örgütlenmesi ve vatan topraklarını savunması adına milli ve manevi duyguları harekete geçiren toplantılar yapılmıştır. Bu minvalde genelgeler yayınlanmış ve kongreler de düzenlenmiştir.

Dini ve milli duygu ve düşüncelerin öne çıktığı dönemde bir marşın yazılması mecliste teklif edilmiştir. Bunun için bir yarışma tertip edilmiştir. Ödüllü yarışmaya birçok şair katılmıştır. Bu yarışmaya katılanlardan biri de arkadaşlarının isteğiyle ödülünü kabul etmeyeceğini beyan eden Mehmet Akif olmuştur.

Mehmet Akif Ersoy, bir gecede büyük bir vecd ve ilham dolu bir halinde bu eseri ortaya koymuştur. Öyle ki kaldığı Tacettin Dergahı’nda duvarlara yazarak heyecan dolu bir şekilde şiiri tamamladığı da rivayet edilmektedir. İstiklal Marşı defalarca alkışlanarak 12 Mart 1921 tarihinde mecliste kabul edilmiştir. Pek tabi Mehmet Akif ödülü de kabul etmemiştir.

Mehmet Akif, kendisiyle yapılan son röportajda “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın.” minvalinde bir söz söylemiştir. Bu söz o dönemin ne kadar çetin ve ağır şartlarda olduğunu göstermektedir.

İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.