İstanbul’un Eski ve Yeni Halleriyle İlgili Duygu ve Düşünceleriniz Nelerdir?

Aşağıda İstanbul’un eski ve yeni halleriyle ilgili duygu ve düşünceleriniz nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul, binlerce yıllık tarihi ile öne çıkan şehirler arasında yer almaktadır. İstanbul, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un ev sahipliği yaptığı en önemli medeniyetlerden bazıları Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu olarak tarihe geçmiştir.

Roma dönemi İstanbul, şu an tarihi yarım ada olarak bilinen topraklar içinde bulunan bir şehir devlet olarak bilinmekteydi. İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul tarihi yarım adada camilerin inşa edilmesiyle yeni bir çehreye kavuşmuştur.

İstanbul deyince kuleler ve minareler akla gelmektedir. Kız Kulesi, Topkapı Sarayı’ndaki Adalet Kulesi ve İstanbul Üniversitesi içindeki Yangın Kulesi bu kuleler arasında yer almaktadır. Şehrin yedi tepesinde bulunan selatin camiler de şehrin çehresini oluşturmaktadır.

İstanbul günümüzde modern binaları, eserleriyle ortaya çıkmaktadır. Tarihi yarım ada silüeti oluştururken şehrin modern ve çağdaş çevresini de rezidanslar ve yollar oluşturmaktadır. Şehrin hemen her yerine ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanmakta, metro ağları da bulunmakta, boğaz da metro ile geçilmektedir. Şehrin en modern unsuru ulaşım araçları bakımından öne çıkmaktadır.

İstanbul Boğazı, tarihin en görkemli coğrafi unsurlarından biri olarak hem tarihi hem coğrafi öneme haiz olmakla beraber şehrin iki yakasını da bir araya getirmektedir.

İstanbul’un Eski ve Yeni Halleriyle İlgili Duygu ve Düşünceleriniz Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.