İstanbul’un Coğrafi ve Nufüs Özellikleri Nelerdir

Türkiye’nin en gözde şehirlerinden olan İstanbul’un coğrafi ve nufüs özeliklerinin neler olduğunu kısaca yazımızda ele alacağız.

İstanbul ili; 5.512 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. İstanbul Boğazı, Karadeniz’i, Marmara Denizi’yle birleştiren köprü görevi görür. Asya Kıtası’yla Avrupa Kıtası’nı birbirinden ayırır. İstanbul ilinin kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Kocaeli, güneyinde Marmara Denizi ve batısında ise Ergene Havzası bulunur.

İstanbul’un komşuları; doğu ve güneydoğu yönünde Kocaeli, Karamürsel, Gebze ve Kandıra ilçeleridir. Güney yönünde Bursa’nın Gemlik ve Orhangazi ilçeleriyle, batı ve kuzeybatı yönünde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Çerkezköye ve Kırklareli’nin de Vize İlçesine komşudur.

Türkiye topraklarının % 9,7’sini İstanbul ili kaplar. Türkiyenin en önemli nüfus potansiyeli bu ildedir. İstanbul ilinin 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 10.041.477 olarak saptanmıştır. Yıllık nüfus artış hızı binde 35 olarak belirlenmiştir.

İstanbul ili dahilinde 27 ilçe bulunur. Bunlar; Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören, Esenler, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Fatih, Eminönü, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Eyüp. Doğuda ise; Üsküdar, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Pendik, Tuzla, Ümraniye, Adalar, Maltepe, Sultanbeyli ve Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Şile illeridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.