Isının Yayılma Yolları Nelerdir

Isının yayılma yollarının neler olduğunu kısaca yazımızda açıklayacağız.

Isı; enerji aktarımına verilen addır. Isı yayılması 3 şekilde gerçekleşir. Bunlar; iletim, ışıma ve konveksiyondur.

İletim; Maddeyi meydana getiren taneciklerin birbirine değmeleri sonucu ısıyı aktarma yönetimine denir. Bu şekilde ısı aktarma dokunma faaliyetiyle oluşur. Bu tür ısı aktarma yönetimine örnek olarak; kızgın demire dokunulduğunda demirin ısıyı ele aktarması verilebilir. imize iletim yoluyla geçer.

Işıma; Isının ışınlar sayesinde etrafa aktarılmasına veilen addır. Mesela; güneşin evreni ısıtması bu aktarım yoluyla gerçekleşir. Aynı zamanda geceleri havanın soğuması güneş ışığının enerjisinin tükenmesinden kaynaklanır. Yine ateşe yaklaştığımızsa ısınmamızda bu sayededir. Son zamanlarda infraret ısıtma sobaları adı verilen sobalar bu yöntemden ilerlenerek icat edilmiştir.

Konveksiyon; Bir maddede bulunan sıcak taneciklerle soğuk taneciklerin yer değiştirmesi sayesinde meydana gelen ısınma türüne verilen addır. Konveksiyon ısınma türüne verilecek örneklerden bazıları şunlardır; Soba yandığında herşeyden evvel kendi etrafını ısıtması buna benzer bir olaydır. Aynı zamanda kalorifer peteklerinin odayı ısıtması da bu tür ısınmaya girer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.