Işık Kirliliğinin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Aşağıda ışık kirliliğinin olumsuz etkileri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Çevre kirlilikleri günümüzde en önemli doğa sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre kirlilikleri daha çok beşeri faaliyetler nedeniyle meydana gelmektedir. Toprak kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği, ses kirliliği ve ışık kirliliği en çok yaşanan çevre kirlilikleri arasında yer almaktadır.

Büyük şehirlerde geceleri aydınlatma ihtiyacının olması ve gereksiz ışık kullanımının giderek artması sonucunda ışık kirliliği de meydana gelmektedir. Işık kirliliğinin insanlar tarafından pek anlaşılmasa da doğal olarak büyük sorunların yaşanmasını neden olduğu bilinmektedir.

Işık kirliliğinin olumsuz etkileri olarak kuşların göç yollarının karışması, uçan hayvanların yollarını bulamaması, atmosfer kirliliklerinin yaşanması, gökyüzü gözlemlerinin yapılamaması, canlılık faaliyetlerinin zarar görmesi gibi durumlar yaşanmaktadır.

Işık kirliliğinin canlılık faaliyetlerini etkilemesi, doğaya zarar vermesi ve enerji kaynaklarının israf edilmesine neden olması en önemli çevre sorunlarından birini oluşturmaktadır. Özellikle teknolojinin hızla gelişmesi ve elektriğe bağlı olarak cihazların yoğunlukla kullanılması ışık kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır.

Büyük şehirlerde gece aydınlatmalarının yüksek elektrik sarfiyatıyla yapılması, araç trafiğinin oluşması ve diğer etkenler olarak ışık kirliliği yaşanmaktadır. Bu nedenle özellikle büyük şehirlerden başlayarak ışık kirliliği ile mücadele etmenin gerekliliği devlet tarafından yasal bir şekilde ortaya konmalıdır. Böylece çevre korunmuş ve doğal faaliyetler de aksamamış olur.

Işık Kirliliğinin Olumsuz Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.