Isı Ve Sıcaklık Nedir Günlük Hayatta Nasıl Kullanırız?

Bu yazımızda ısı ve sıcaklık nedir günlük hayatta nasıl kullanırız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Isı, bir enerji türüdür. Isı, bir maddenin uzaması, kısalması, genleşmesi, büzüşmesi gibi faal durumlarının sıcaklık akışıyla düzenleyen fiziksel enerjidir. Bir iş olarak ortaya çıkar. Birimi Joule’dür. Isı madde miktarına bağlı olarak değişir. Maddenin cinsine bağlıdır.

Sıcaklık, maddenin sahip olduğu kinetik enerjinin ortalamasından meydana gelir. Sıcaklık madde miktarına bağlı değildir. Bir ölçümün sonucudur. Birden fazla ölçekle ölçülebilir. Bilinenler Santigrat, Kelvin gibi en çok kullanılan birimlerdir.

Isı ve sıcaklık birbirine sıkça karıştırılır. Isı bir enerjidir, sıcaklık enerjinin ortalama değeridir. Isı geçişi maddeden maddeye olduğunda anlaşılabilir. Bir durgunlukla ölçülebilir. Sıcaklık her an ölçülebilir. Isı bir maddeye yüklenen enerji olarak ortaya çıkarken, sıcaklık bu enerjinin bir sonucu olarak ölçülür.

Su ısıtılarak bir enerji yüklemesi yapılır. Su moleküllerinin kinetik enerji seviyeleri belli bir ortalamaya geldiğinde kaynama gerçekleşir. Su 100 0C’de kaynar.

Isı ve sıcaklık ayarlarını günlük hayatımızda en çok mutfaklarda kullanırız. Annelerimiz veya babalarımız yemek yaparken, bir ısıtma işlemi yaparlar. Bu ısıtma durumu, maddeye bir kinetik enerji yükleme işlemidir.

Bu enerji belli bir ortalamaya ulaştığında yemek ısınmış olur. Yemeğe başladığımızda ise ısının sonucunu sıcaklık olarak hissederiz. Ölçün yaptığımız araç dilimiz olur. Dereceyi kendi doğal algılayışımıza göre belirleriz.

Isı Ve Sıcaklık Nedir Günlük Hayatta Nasıl Kullanırız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.