İlk Vahyin Oku Emriyle Başlaması İslam Dininin Hangi Özelliğini Göstermektedir

İslam dini ve kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim, 7.yüzyılda bugün Arabistan adı verdiğimiz topraklarda yaşayan Arap halkına indirilmiş bir kitaptır. O dönemde yaşayan Arap kabilelerin hayatlarını incelediğimizde, bir çok kötülüğün kol gezdiğini görebiliyoruz. Bu insanlar eğitimden ve bilimden olabildiğince uzak bir hayat sürüyorlardı. Bunun yanı sıra kabileler halinde yaşayan Arap halkı, putları kendilerine tanrı olarak görüyor ve onlara tapınıyordu. Hayat, neredeyse tamamıyla ilkel bir şekilde yaşanıyordu. Halkın sahip olduğu cahillik öyle ileri seviyelerdeydi ki, o dönemlerde bazı insanlar, doğan çocuğu kız olarak doğduğu zaman onu doğduğu gibi toprağa gömebilecek kadar cahil şekilde bir hayat sürüyordu. Yani o dönemin Arap toplumu, medeniyetten ve bilimden tamamen habersizdi.

Hz. Muhammed, böyle bir toplumun içerisinde büyümüş olmasına rağmen Arap toplumundan ziyade, neredeyse tüm insanlık içerisinde gelmiş geçmiş en erdemli insan olarak kabul edilebilecek şekilde bir hayat sürdürmüştür. Peygamberimizin temiz yüreği, insanları doğru yola yönlendirmesi konusunda da ona yardımcı olmuştur.

İslâm dini, bugün insanlara yanlış olarak anlatılmaktadır. İslâm dinine göre yaşadığını iddia eden birçok Müslüman, hayatını eğitimden ve bilimden bi haber geçirmektedir ve bunun doğru olduğunu düşünmektedir. Aksine, İslamiyetin yayıldığı yıllardan sonra neredeyse bin yıl kadar Müslümanlar, eğitim ve bilim alanında çok önemli gelişmeler kaydetmişlerdir. Ancak günümüzde anlatıldığı şekliyle baktığımız zaman bizler, İslâm medeniyetini hiç bir bilimsel gelişme kaydedememiş, eğitim konusunda geri kalmış bir toplum olarak görmekteyiz. Aslında bu doğru değildir.

Kur’an-ı Kerim’in ilk vahyi, ”Oku!” şeklinde olmuştur. Bu vahiy, aslında Dünyayı oku şeklinde yorumlanabilir. Yani bir Müslüman, kendisini ve etrafındaki mükemmeliyeti daha iyi kavrayabilmesi ve Allah’a daha yakın hissedebilmesi açısından okuması, araştırması ve öğrenmesi gerekmektedir.

Bu vahiy incelendiğinde aslında İslâm dininin eğitime, öğretime ve bilime ne kadar önem verdiğini anlayabiliriz. Eski zamanlarda İslâm dinini benimsemiş kimseler buna göre bir hayat sürdürüp çok önemli bilimsel gelişmeler kaydetmeyi başarmışlardır ancak bizlere öğretilen tarihte, medeniyetin eşiği ve bilim konusunda en önemli gelişmeleri kaydetmiş bölgenin Avrupa olduğu gösterilir. Avrupa ülkeleri, bugün sahip oldukları bilimsel gelişmenin temellerinin tamamını Müslüman ülkelerden alıp, bunun üstüne çalışmalar yaparak ve gelişmeler sağlayarak bugün bulundukları noktaya gelmişlerdir.

İlk Vahyin Oku Emriyle Başlaması İslam Dininin Hangi Özelliğini Göstermektedir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.