İlk Müslümanlar Kimlerdir ve Özellikleri

Aşağıda ilk Müslümanlar kimlerdir ve özellikleri kısaca olarak ele alacağız.

Hazreti Muhammed (s.a.v.), kırk yaşında Mekke’de peygamber olmuştur.. Peygamber (a.s.)’ın ilk peygamberlik yıllarında çok zorluklar çekmiş ve bu zorluklar zaman zaman artıp zaman zaman azalarak son peygamberlik senesine yani vefatına kadar devam etmiştir.

Peygamber (a.s.)’ın peygamberliğinin ilk zamanlarında kendisine iman eden kişi sayısı oldukça az olmuştur. Hanımı, amca oğullarından bazıları ve birkaç Mekkeli Peygamber (a.s.)’a iman etmiş ve O’nun yolunu sürdürmeye karar vermiştir.

İlk Müslümanlar ve özellikleri şu şekildedir:

Hazreti Hatice (r.anha): Peygamber (a.s.)’ın hanımıdır. Peygamber (a.s.)’a iman eden ilk kişidir. Tüccardır. Yaptığı ticaretlerle çok büyük paralar kazanmış ve İslam yolunda harcamıştır. İslam yolunda harcadığı paralar nedeniyle hiçbir mal varlığı olmadan vefat ettiğinde kefen bile bulunamamıştır. Peygamber (a.s.)’a çok destek olmuştur. O’ndan altı çocuğu dünyaya gelmiştir. Peygamber (a.s.)’a iman eden ilk sahabedir.

Hazreti Ali (r.a.): Peygamber (a.s.)’ın amcasının oğludur. Ebu Talip’in oğludur.. Peygamber (a.s.)’ın yeğenidir. Çok küçük yaşlarda iman etmiştir ve ilk iman edenlerdendir. İslam’ın kılıcı olarak bilinmektedir. Peygamber (a.s.)’ın vahit katipliğini yapmış ve damadı olmuştur. Halifelik yapmıştır. 63 yaşındayken şehit edilmiştir.

Hazreti Ebubekir (r.a.): Peygamber (a.s.)’a ilk iman edenlerdendir. O’na inanmış ve O’na güvenmiştir. En yakında dostu olarak tarihe geçmiştir. Bütün servetini İslam yolunda harcamıştır. Peygamber (a.s.)’a kızını vermiştir. O’nun kayınpederi olmuştur. Halifelik yapmıştır. Kuran-ı Kerim’in kitaplaştırılmasını sağlamıştır.

Zeyd bin Harise (r.a.): Peygamber (a.s.)’ın azadlı kölesidir. Peygamber (a.s.), azad etmesine rağmen O’nun hizmetinde bulunmuştur. Mute Savaşı’nda şehit etmiştir.

İlk Müslümanlar Kimlerdir ve Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.