İkili Teşkilat Nedir

İkili teşkilat sistemi, ikili teşkilat hakkında bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Eski Türk devletlerinde teşkilatlanma sırasında bir çok yönetim biçimleri kullanılmıştır. Eski Türk devletlerinin kullandığı yönetim biçimlerinden birisi de ikili teşkilat ya da ikili devlet sistemidir.

İkili teşkilat özellikle Eski Türklerde fazlasıyla kullanılmıştır ve hatta Türkler, bu yönetim biçimi ile diğer devletlere örnek de olmuşlardır.

İkili teşkilat sisteminde devlet, doğu-batı ya da kuzey-güney olarak iki bölüme ayrılmaktadır ancak Türkler devleti genellikle doğu ve batı olarak ikiye ayırmışlardır. Devletin doğu bölümünde ülkenin padişahı ya da hükümdarı yani devleti yöneten kişi bulunurdu. Devletin batı bölümünde ise hanedanın yani padişahın ailesinden olan padişahın kardeşlerinden birisi geçerdi. Ülkenin batısını yöneten kişiye de “Yabgu” adı verilirdi.

İkili teşkilat sisteminde devletin batısı iç işlerinde bağımsız iken dış işlerinde ise ülkenin doğusuna yani padişaha bağlıdır. Ülkenin doğusu ise iç ve dış işlerinde bağımsızdır. Türkler bu yönetim biçimi ile merkezi otoriteyi güçlendirmeyi amaçlamışlardır.

İkili Teşkilat Nedir, İkili Teşkilat Sistemi, İkili Teşkilat Hakkında Bilgi Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.