İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözü ile İlgili Hikaye

Aşağıda iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözü ile ilgili hikaye kısaca olarak ele alacağız.

Selim, çalışkan uslu bir çocuktu. Daima derslerine düzenli olarak çalışırdı. Düzen Selim’in hayatının bir parçası olmuştu. Defterleri kaplı, kitapları ciltli, elbisesi düzgün bir öğrenci olarak daima tıraşlı okula gidip gelirdi.  Bu onda bir huy olmuştu. Bir düzensizlik oldu mu dayanamaz düzeltirdi. Bu nedenle çoğu arkadaşıyla da anlaşamazdı.

Bir gün sınıflarına yeni bir öğrenci geldi. Bu öğrencinin ismi Suat’tı. Selim ve Suat yan yana oturmaya başladılar. Suat, gayet sakin ve kendi halinde bir çocuk olarak bazı rahat tavırlar içerisindeydi. Selim bu konuda sanki bir rahatsız olmuştu. Şöyle birkaç dik bakış atarak kenara doğru çekildi.

Birkaç gün geçince Selim, Suat’ın tavırlarını ve alışkanlıklarını hiç beğenmemeye başladı. Ona göre çok düzensiz ve dikkatsiz biriydi. Bu durum canını sıkmaya başlamıştı. Bu nedenle öğretmene danışmaya karar verdi. Durumu izah etti. Öğretmen durumu hemen anlamıştı.

Selim’i karşısına alarak, bak hayatta herkes aynı huy ve davranışlara, aynı karaktere sahip olmayabilir. Herkesi hoş  karşılamak ve olduğu gibi kabul ederek yanlışlarını da ulu orta konuşmadan düzeltmek ve kusurlarını da örtmek gerekir dedi. İğneyi kendine batır. Belki sen çok fazla dikkatli ve düzenli olabilirsin o yüzden sana tuhaf geliyordur, dedi. Çuvaldızı ona batır ki ön yargılı olmadan arkadaşını tanıyabilesin diye de ekledi.

İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözü ile İlgili Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözü ile İlgili Hikaye ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Bolu birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözü ile İlgili Hikaye ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Mersin birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.