Hunlar, Kök Türkler ve Uygurlar Dışında Varlığını Sürdüren Türk Devlet ve Toplulukları Nerelerde Yaşamışlardır?

Aşağıda Hunlar, Kök Türkler ve Uygurlar dışında varlığını sürdüren Türk devlet ve toplulukları nerelerde yaşamışlardır kısaca olarak ele alacağız.

Türklerin ana yurdu Orta Asya olarak bilinmektedir. Orta Asya’da yüzyıllar boyu yaşayan Türkler göç etmeye başlayarak dünya siyaset sahnesine çıkmayı başarmışlardır. Doğudan, batıdan, kuzeyden ve güneyden başlattıkları göç hareketleri ile kendi havzasında yerleşen ve harici de çıkan Türkler olmuştur.

Türkler, Sibirya üzerine, Çin’in doğu topraklarına, Karadeniz havzası kırsallarına ve İran, Irak, Suriye, Mısır gibi Ortadoğu toprakları üzerine gelmeyi başarmışlardır. Ardından Türkler, İran üzerinden Anadolu topraklarına girmeyi başararak Anadolu illerini yurt edinmeyi başarmışlardır.

Hunlar, Avrupa ve Asya toprakları üzerinde etkili olurken, Kök Türkler ve Uygurlar ise Asya ve Orta Asya toprakları üzerinde etkili olmuşlardır. Bunun haricinde varlığını sürdüren Türk devletleri ve toplulukları daha çok Ortadoğu ve Anadolu toprakları üzerinde kendilerine yurt edinerek barınmayı sürdürmüşlerdir.

Anadolu Türkleri geçmişten günümüze yaklaşık bin yıldır bu coğrafyada bulunmaktadır. Asya ve Avrupa toprakları arasında bir köprü vazifesi görmüşlerdir. Birçok devlet ve imparatorluk kurarak uzun yıllar devam eden devlet tecrübe kazanmışlardır.

Türkler tarih boyunca savaşçı ve hayatları için mücadele etmeyi seven topluluklar olduğu için varlıklarını uzun yıllar sürdürmeyi de başarmışlardır.

Hunlar, Kök Türkler ve Uygurlar Dışında Varlığını Sürdüren Türk Devlet ve Toplulukları Nerelerde Yaşamışlardır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.