Heyelanın Nedenleri

Bir doğa olayı olan ve meydana geldiğinde can ve mal kaybına neden olabilen heyelanın oluşum nedenleri konsunda sizlere bilgi vereceğiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi heyelan bir doğal afet olayıdır ve meydana geldiğinde çevreye ve insanlara ciddi can ve mal kayıpları yaşatabilir bu nedenle insanlar bu olayı en aza indirebilmek için çeşitli faaliyetlerde bulunabilirler ve heyelanın risklerini en aza indirebilirler.

NEDENLERİ:

# Yamaç eğiminin fazla olması: eğer bir alanda yamaç eğimi fazla ise ve o eğimli yerde ağaçlandırma çok fazla yok ise bu durumda heyelan görülebilmektedir.
# Yağışların çok olması ve kar erime olayları: Özellikle çok fazla ağaç olmayan ve eğimli alanlarda karın eriyip kar sularının da toprağı aşındırmasıyla birlikte heyelan oluşumları daha fazla görülmektedir.
# Bitki örtüsünün tahrip edilmesi: Bir alanda bitki örtüsü ne kadar gür olursa heyelan tehlikesi de o kadar aza indirilmiş olur.
# Arazide killi tabakaların fazla olması: yüzeydeki toprağın altındaki killi tabaka geçirimsiz tabakadır bu nedenle de suyu emmez ve bu da suyun toprağı aşındırmasına ve heyelan olayının meydana gelmesine sebebiyet verir.

Heyelanın Sebepleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.