Havanın Neme Doyması İçin Ne Gerekir

Atmosferde canlıların yaşayabilmesi ve hava olaylarının meydana gelebilmesi için hava bulunmaktadır. Bu havanın içinde bir çok gaz vardır. Peki havanın nene doyması için ne gerekir?

Soluduğumuz havanın yani yaşadığımız çevreyi saran havanın içinde belirli oranlar doğrultusunda bir çok gaz yer almaktadır aynı zamanda bu havanın içinde belirli miktarda nem de bulunmaktadır. Nem; havada bulunan su buharı miktarıdır. Havadaki su buharı ne kadar fazla olursa havanın içinde bulunan nem oranı da o kadar fazla olacaktır.

Havanın nem ölçümleri yapıldığında bağıl nem, mutlak nem ve spesifik nem ölçümleri hesaplanmaktadır. Havanın birim hacminde yer alan nem miktarına “Mutlak nem” adı verilir. Mutlak nem gram/metreküp birimi ile gösterilmektedir. Havada bulunan nem miktarının o havanın alabileceği en fazla yani maksimum nem oranına ise “Bağıl nem” adı verilir. Bağıl nem; sıcaklık ile ters orantılıdır buna göre sıcaklık arttıkça bağıl nem düşer, sıcaklık düştükçe bağıl nem artar. Bağıl nem verileri bilimsel olarak verilmektedir. Havada yer alan su buharı ağırlığının gaz ağırlığına olan oranına ise “Spesifik nem” adı verilir. Çiğ noktasına gelindiğinde yüzey üzerinde bulunan bağıl nem%100 oranında eşit hale gelir. Çiğ noktasına gelindiğinde bu sıcaklık değerlerinde hava neme doymuş olmaktadır. Sıcaklık değerleri azaldığı zaman ise yüzey üzerinde sıvı belirli oranda yoğunlaşır. Bunun sonucunda da basınç, bitki örtüsü ve su birikintileri havadaki nemi arttırmaktadır.

Havanın Neme Doyması İçin Ne Gerekir Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.