Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir

Yaz aylarında yaygın olan hastalıklar nedeniyle sizler için hastalıklardan korunma yollarının neler olduğunu araştırdık.

İşte hastalıklardan korunma yolları şunlardır;

Kapsamlı Bağışıklama; Hastalıkların etki ettiği ve çıkış noktası olduğu bölgeleri ziyaret edenlerin ülkesine girişten önce aşılanmalıdır. Ayrıca çocuklukta ve yetişkinlerde yapılması gereken aşılar aksatılmamalıdır. Günümüzde difteri, tetanoz, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, çocuk felci, hepatit B, hepatit A, zatürre, grip ve kuduz gibi hastalıklar bağışıklama yöntemi ile göz ardı edilir.

Koruyucu İlaçlar; Bir hastalığının kendini göstermesinden önce kişi o hastalığa karşı etki edecek ilaçları vücuduna almalıdır. Hastalıklardan korunmak için antibiyotikler kullanılır. Fakat ilerlemiş hastalıklara yaalanma riski olan kişiler antikbiyotiklere başvurmamalıdır.

Beslenme; İyi beslenmeyen kişilerin protein içeren besinleri tüketmemesi nedeniyle vücutta yaygın olan mikroorganizmalara karşı bünyeleri zayıf düşer. Bu sebeple kişiler tüm vitaminleri vücutlarına almalı ve dengeli beslenmelidirler. Bu sayede bağışıklıkları ve vücut dirençleri artar.

Çevresel koşulların düzeltilmesi; Kirli ve bakteri dolu ortamlar kişinin hasta olmasına sebep olan yerlerdir.

Hijyen; İnsanlar temizliklerinde bolca su ve sabun kullanmalıdırlar. Hijyensiz yerler kişinin hasta olma ihtimalini yükseltir. Temiz olmayan vücutlar mikroorganizmaların üremesi için elverişli ortamlardır. Bu nedenle kişisel bakıma ve hijyene önem gösterilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.