Halk Oyunları ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda halk oyunları ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Gelenek ve göreneklerimiz, örf ve adetlerimiz yaşadığımız topraklarda çevreyle ve insanlarla kurduğumuz sosyal ilişkilerimiz ve bunların tarihi devamlılığı kültürümüzün oluşmasında ve yeni nesillere aktarılmasında oldukça önemlidir. Türk kültürü bir Anadolu kültürü olarak yoğrulmuştur. Bu nedenle birçok kültürün harmanlanmış ve zaman içinde kendine özgü bir hal almış durumunu oluşturur.

Kültürümüzde halk oyunları da önemli bir yere sahiptir. Halk oyunları ülkemizde bulunan yedi coğrafik bölgede de farklı farklı özelliklere ve kurallara bağlı olarak gelişmiştir. Her yörenin kıyafeti ve oyun şekli birbirinden farklıdır. Bunda kültür farklılıklarının yanı sıra örf farklılıkları, iklim, yeryüzü şekilleri ve beslenme alışkanlıkları da etkili olmuştur.

Bazı bölgelerde halk oyunları daha hareketli ve kıvrak olurken bazı bölgelerde halk oyunları daha sakin ve yavaş olmaktadır. Bazı bölgelerde halk oyunları bireysel de oynanırken bazı bölgelerde halk oyunları topluluk halinde oynanmaktadır. Bazı bölgelerin halk oyunları dansa yakınken bazı bölgelerin halk oyunları ise bir olay örgüsü içinde oynanmaktadır.

*Halk oyunlarının kendine özgü yöresel kıyafetlerinin bulunması oynandığı coğrafyanın örf ve adetleriyle şekillenmiştir. Bu nedenle ülkemizin içinde bulunduğu kültürel gerçeklik birçok farklılığın bir arada olmasını sağlamaktadır. Halk oyunları yediden yetmişe herkes tarafından oynanmakta ve kolayca öğretilmektedir.

Halk Oyunları ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Halk Oyunları ile İlgili Kompozisyon Yazı ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Burdur birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.