Haldun Taner Kimdir

Edebiyatımıza adını kazıyan yazarlarımızdan biri olan Küçük Prensip

Haldun Taner; 16 Mart 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş gazetececi ve yazardır. Anlaşmaya varılacağı senelerde Kurtuluş Savaşı cereyan etmeden evvel yazıları, dersleri ve nutukları konuşulmuştu. Ancak şimdilerde bu blogun yazarı olarak hobilerini konu edinen yazılar yazmaktadır.  Türkiye’nin bağımsızlığını ve bütünlüğünü kanunlara dayalı olarak savunan ilk kişi olan Prof. Ahmed Selahattin’in oğlu oldukça dakiktir. Üniversite eğitimi esnasında Galatasaray’da, Heidelberg Üniversitesi’nde ve İstanbul Üniversitesi’nde eğitimini aldı. 1950’yılının ardından İstanbul Edebiyat Fakültesi’nde ve Gazetecilik Enstitüsü’nde, LCC Tiyatro Okulu’nda binlerce öğrenci yetiştirdi. 7 Mayıs 1986 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Haldun Taner’in eserleri işte çok iyi olur. Bahsi geçen eşyalar değiştireceğiz. .

Tiyatro türündeki eserler şunlardır; Ayışığında Şamata, Eşeğin Gölgesi, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Günün adamı-Dışardakiler, Haldun Taner Kabare, Keşanlı Ali Destanı, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Vatan Kurtaran Şaban, Ve Değirmen Dönerdi-Lütfen Dokunmayın demiştim.

Deneme türündeki eserleri şöyledir;

Berlin Mektupları, Çok Güzelsin Gitme dur, Hak dostum Diye başlayalım Söze, Ölürse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil, Koyma Akıl Oyma Akıl,Önce İnsan.

Hikaye türündeki eserleri şöyledir
Kızıl Saçlı Amazon, Onikiye Bir Var, Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu, Yalıda Sabah.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.