Günümüzde Kullanılan Tarih Yazıcılığı

Günümüzde kullanılan tarih yazıcılığı nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tarih yazıcılığının türleri; Hikayeci tarih yazıcılığı, öğretici tarih yazıcılığı, araştırmacı tarih yazıcılığı.

Tarih yazıcılığının türleri arasından günümüzde en çok öğretici tarih yazıcılığı ve araştırmacı tarih yazıcılığı yöntemleri kullanılmaktadır.

Öğretici tarih yazıcılığı: Bu tarih yazıcılığı yönteminde tarihi olaylardan ders almak ve geçmişe bakarak gelecekte o hataları yapmamayı öğütleyen tarihi eserler yazılmaktadır. Bu edebi eserler, öğretici bir nitelik taşıdığından dolayı öğretici telaffuzu kullanılmaktadır. Öğretici tarih yazıcılığı ile yazılan eserler, genellikle eğitim alanlarında kullanılmaktadır.

Araştırmacı tarih yazıcılığı: Tarihi olayların çıkış nedenleri, oluşumunun altında yatan sebepler konusunda ciddi ve bilimsel çalışmaların yapıldığı yöntem araştırmacı tarih yazıcılığı yöntemidir. Araştırmacı tarih yazıcılığı yönteminde öğretici tarih yazıcılığı yöntemine göre daha ağır ve bilimsel bir dil vardır ve temel amaç; olayların nedenlerini ve sonuçlarını ayrıntılarıyla birlikte araştırmak ve öğrenmektir. Bu özellikleri ile de öğretici tarih yazıcılığı araştırmacı tarih yazıcılığından farklılık göstermektedir.

Günümüzde Kullanılan Tarih Yazıcılığı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.