Güneş Sistemi Özellikleri Nelerdir

Bu yazımızda dünya üzerinde en birincil ısınma kaynağı olan Güneş ve özelliklerine kısaca değineceğiz.

Güneşin çapı 1.4 milyon km’dır. Güneşin yaşı, 5 milyar olduğu pek çok araştırmalar sonucunda öğrenilmiştir. Dünyadaki başlıca ısı, ışık ve enerji kaynağıdır. Güneşin büyük çoğunluğu Hidrojen ve Helyum gazlarından meydana gelir. Güneşin hacmi dünyanın hacminden 1.3 milyon kat geniştir. Aynı zamanda kütlesi de dünyanın 332.000 katıdır. Dünyaya yakınlığı olarak bilinir. Dünyadan uzaklığı yalnızca 149.500.000 km’dir.

Güneş kendi ekseninde 70.000 km hızla dönüşünü tamamlar. Bu dönüşü toplam 25 gün sürer. Güneşte bulunan hidrojen helyuma dönüşür. Bu esnada oldukça fazla enerji üretilir. Bir saniye süre zarfında toplam 600 milyon ton hidrojen, helyuma çevrilir. Bu yaşanan hadise esnasında kırmızı bir alev 15-20 bin km yükseğe çıkar. Yaşanan bu duruma güneş fırtınası denir.

Güneşin sıcaklığı 6000 °C’tir. Aynı zamanda merkezindeki sıcaklığı ise 1.5 milyon °C civarındadır. Güneşten gelen ışınlar 8 dakikada yeryüzüne iletilir. Güneşin üç gün süresince dünyaya gönderdiği enerjiler dünyadaki bütün enerji kaynağından çoktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.