Görme Engelli Üniversite Adaylarına Sesli Soru Kitapları Hazırlandı

2017 yılında ülkemizdeki her 3 görme engelli öğrenciden 1’i üniversiteye giriş sınavına Sesli Soru Bankasıyla çalıştı. Bu sesli soru bankaları Kredi Kayıt Bürosu, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve İstanbul Üniversitesinin ortak imza attığı çok faydalı pek çok kişiye ulaşan bir çalışma oldu. Projenin amacı görme engelli gençlerin üniversite sınavına kolay hazırlanması sağlamaktı. ‘Sesli Soru Bankası’ kapsamında 10.000’i kadar soru seslendirildi ve görme engellilerin bu sorulara ulaşmasına yardımcı olundu.

Sesli soru bankalarının hazırlanmasının ana amacı görme engelli gençlerin güncel sorulara erişememesinden dolayı mağduriyetlerini gidermek. Böylece üniversite sınavına girecek görme engelli öğrencilerin üniversite sınavında çıkabilecek formattaki sorulara ulaşabiliyor.  Kredi Kayıt Bürosu, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve İstanbul Üniversitesi-Engelsiz Bilgi Merkezi gibi kuruluşların ortak olarak hazırladığı ‘Sesli Soru Bankası’ projesinin dördüncü seviyesi de sona erdi. Projenin kamuoyuna duyurulmasından itibaren kitabı 3 görme engelli üniversiteye hazırlanan gençten biri dinlemiş. Kitapta yaklaşık 10 bin soru seslendirildi.

ÖSYM istatistiklerine bakılırsa 2017 yılı içinde  1.881 görme engelli öğrenci YGS’ye başvurdu. Sesli Soru Bankası adıyla hazırlanan kitaba Milli Kütüphane, üniversite kütüphaneleri, belediye ve sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanmış kütüphanelere ek olarak e-kütüphanelerden ulaşılabiliyor. Kitaba bireysel ulaşan kişi sayısı ise 600’u buldu.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.