Fransız İhtilali Nedir

Fransız ihtilali kısaca, fransız ihtilali özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Fransız ihtilalinden önce Fransa koyu mutlakıyetle yönetiliyordu. Bu yönetim şeklinde eşitlikten söz edilemezdi. Yani halk içindeki sınıflar son derece eşitsizlikle yönetiliyordu. Ülkenin en alt tabakası köylülerdi ve ülkedeki tüm yük köylülerin omuzlarındaydı.

Köylüler açken, sefilken ve yoklukla boğuşuyorken Fransa’da mali açıdan zor zamanlar geçiriyordu çünkü saray ve savaş masrafları ülkeyi oldukça zor duruma sokmuştu. Bu nedenle halktan alınan vergiler daha da yükseltildi ve halk ödemesi gereken vergileri ödeyemeyecek duruma geldi ve tüm bu nedenler temel alınarak 14 Temmuz 1789 tarihinde Fransız İhtilali gerçekleşmiştir.

Fransız ihtilalinin gerçekleşmesinin ardından tüm Fransa halkı bu durumdan haberdar oldu, soylu kesimin ve kilisenin malları dağıtıldı. Krallık yönetimi son buldu ve cumhuriyet yönetimi ilan edildi. Fransız ihtilali 1804 senesinde son bulmuştur. Fransa’da Napolyon’un başa gelmesi ile birlikte ise imparatorluk dönemi başlamıştır.

Fransız ihtilali sonunda ise; Milliyetçilik akımı yayılmıştır ve bu akım da çok uluslu olan devletlerin parçalanmasına neden olmuştur.

Fransız İhtilali Nedir, Fransız İhtilali Hakkında Bilgi, Fransız İhtilalinin Nedenleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.