Fotosentezi Etkileyen Faktörler Nelerdir

Fotosentezi etkileyen faktörlerin neler olduğunu kısaca yazımızda ele alacağız.

Fotosentez; bitkilerin ışık enerjisinı kullanarak besin üretmesi olayına verilen addır. Bu olay sırasında ışık, karbondioksit ve su kullanılır. Sonucunda ise organik madde olan karbonhidrat elde edilir.

Fotosentez sırasında etkili olan faktörler ise; bitkinin yaşı ve genetik yapısı, yaprak faktörü, kirletici faktörler, su, karbondioksit ve ışıkdır.

Işık; Işık miktarınındaki değişme ile fotosentez olayının hızıda değişir. Ayrıca tüketilen karbondioksit miktarıda buna göre artar veya azalır.

Karbondioksit; Karbondioksit fotosentez olayında önemli bir başrol elemanıdır. Karbondioksit alımı; fotosentez hızını değiştirir.

Sıcaklık; Sıcaklık faktörü her bitki için değişebilen bir durumdur. Sıcaklıkher bitki için fotosentez hızını değiştiren unsurdur.

Besin elementleri; Her bitkinin sağlıklı gelişimi ve yaşamını sürdürmesi için besin elementleri çok önemli bir unsurdur. Her bitkinin farklı besin element ihtiyaçları olur. Besin elementleri ihtiyacı karşılayacak miktarda olduğunda fotosentez değeride elverişli olacaktır.

Yaprak faktörü; Fotosentez üzerindeki en önemli faktörlerden biri de yaprağın niteliğidir. Özellikle yaprak yaşı, alanı, sayısı, fizyolojik yapısı çok önemli unsurlardandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.