Fonksiyonlarına Göre Şehirler Hangileridir

Bu yazımızda fonskiyonlarına göre şehirlerin neler olduğunu sizler için araştırdık.

Şehirlere nitelik kazandıran ve gelişmesinde etkili olan sosyoekonomik özellikleri bir şehri fonksiyonel bir şehir yapar. Foksiyonlara göre şehirler üç kategoride incelenir. Bunlar;

– Ekonomik fonksiyonlar; Tarım şehirleri, sanayi şehirleri, ticaret şehirleri

– Kültürel fonksiyonlar; Üniversite şehirleri

– İdari fonksiyonlar; Başkentler

Tarım Şehirleri; Bir şehrin kurulmasında, gelişmesinde ve sürekli olmasında tarım faaliyetleri etkilidir. Ekonomisi tarıma dayalı olan şehirlere denir. Bu şehirlere örnek olarak; Akhisar, Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Ödemiş, Tire, Kırklareli, İnegöl, Lüleburgaz, Kadirli, Ceyhan, Kilis, Kırıkhan, Burdur, Bafra, Çarşamba, Giresun ,Rize, Düzce, Niksar, Karaman, Aksaray, Akşehir, Kırşehir, Nevşehir, Niğde gibi şehirler verilebilir.

Ticaret Şehirleri; Ekonomisi ticarî faaliyetlere dayalı olan şehirlere denir. Bu şehirlere örnek olarak; İstanbul, İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Kayseri, Konya, Eskişehir, Erzurum, Malatya, Elazığ, Van, Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır gibi şehirler verilebilir.

Liman Şehirleri; İthal ve ihraç ürünlerimizin deniz yoluyla geldiği limanların bulunduğu şehire denir. Liman şehirlerimiz; İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Trabzon, Samsun, Zonguldak, Ereğli ve iskenderun’dur.

Sanayi Şehirleri; Kentlerin hızlı büyümesinde etkili olan fabrikaların çok olduğu şehirlerdir. Bu şehirlere örnek olarak; İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa izmir, Adana, Batman, Karabük, Ereğli, iskenderun, Seydişehir gibi şehirler verilebilir.

İdari, Askeri ve Kültürel şehirleri; İdari yönden merkez konumunda olan, askeri birlikleri bulunan ve üniversite olan kentlere denir. Bu şehirlere örnek olarak; Ankara, Diyarbakır, Sarıkamış, Erzurum, Erzincan, Konya, Malatya, İstanbul, izmir gibi şehirler verilebilir.

Turizm Şehirleri; Gelirlerinin önemli bir bölümünü turizmden kazanan şehirlere denir. Bu şehirler; İstanbul, İzmir, Antalya, Alanya, Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Nevşehir, Göreme, Fethiye, Bursa’dır.

Madencilik Şehirleri; Bazı madenlerin çıkarılması ve onların işlenmesinin gerçekleştiği şehirlere denir. Bu şehirlere örnek olarak; Zonguldak, Batman, Garzan, Raman, Soma, Maden, Murgul, Tavşanlı verilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.