Fiber İnternet Hızla Yaygınlaşıyor

“Yatırımlarımıza ara vermeden 2014 senesinde de devam etmeyi planlıyoruz. Bu sene 2 milyon eve, 400 milyon liralık yatırım yaparak ulaşmayı amaçlıyoruz.” diye konuşan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 2008 senesinden bu yana yatırım programlarında yoğunluk yaşadıklarını ifade etti. Erkan, 4G ve fiber internet hakkında açıklamalarda bulundu.

400 milyon lira kadar bir yatırımı 2013 senesinde yaptıklarını ifade eden Erkan, toplamda yaptıkları yatırımın ise 2.3 milyar lira olduğunu açıkladı. Böylece 600 bin kadar müşteri yaklaşık 1.8 milyon evden elde edilmiş oldu. Bu açıklamalardan sonra Erkan, fiber internet hususunda Türkiye’de gelişmelerin hızlandığını söyledi.

Erkan planları doğrutultusunda 1-1 buçuk sene içerisinde 4G’nin Türkiye’ye geleceğini düşündüklerini ifade etti. Ancak elbette bunun için tüm Türkiye’de fiber optik altyapının yayılması gerekiyor. Fiberle bağlı baz istasyonlarının yapılması sorunun temel çözümünü oluşturuyor. 33 bin kilometre civarında bir ağın Turkcell Superonline tarafından kurulduğunu ifade eden Erkan, Turkcell’in fiber omurgasının da bu altyapı ile sağlandığını söyledi. Omurganın hızlanması için ise 4G’nin gelmesi yeterli. Bu ifadelerden sonra Erkan, 4G hakkında çalışmaların Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirtti. Özellikle büyük şehirlerdeki kullanıcıların hızlı internet talep ettiğini söyleyen Erkan, evlerde bunu yerine getirmenin sorun olmadığını fakat insanların hareketliyken de hızlı  hizmet almak istediklerini ifade etti. Türkiye’nin 4G’ye kesin suretle ihtiyaç duyduğunu belirten Erkan, Türkiye’nin ihtiyaçlarının karşılanmasında fiber altyapıları daha hızlı ve kuvvetli yaparak müşterilere hizmet vermenin öneminden bahsetti. Erkan konuşmasının genelinde Türkiye için 4G’nin mecburiyet olduğunun altını çizdi.

Erkan, Turkcell Superonline’ın stratejisi hususunda genel bilgilere de konuşmasında yer verdi. Buna göre stratejilerinin temeli “iyiden mükemmele” şeklinde. memnuniyeti hat safhada olan müşreti ile iyi finansal sonuçları birlikte görmelerinin onları kararlı ve azimli kıldığını ifade eden Erkan, böylece istikrarlı büyümeyi yakalayabildiklerinden bahsetti. Hedeflerinin bu büyüme ile Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunmak olduğunu ifade eden Erkan, hızlı ve kaliteli internetle anıldıkları bugünlere ilk senelerde işlerinin büyük kısmında sadece altyapı çalışmaları ile uğraşmalarına borçlu olduklarını söyledi. Pazar payını 2013 senesinde arttırabilen tek operatör olan Turkcell, başarısını yeni hizmet ve ürünlerle sürdürmek istiyor. Bu sene müşterilerine benzersiz bir internet tecrübesi yaşatmak istiyorlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.