Fetret Devri Nedir

Fetret devri sonuçları, fetret devri kısaca, fetret devri özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Fetret devri, bunalım devri ya da Fasıla-i Saltanat olarak da adlandırılmaktadır. Osmanlı Devleti hükümdarı olan Yıldırım Bayezid’in esir düşmesinden sonra beş oğlu taht kavgasına girdi. Bu Yıldırım Bayezid’in beş oğlu arasındaki çıkan taht kavgaları nedeniyle 1402-1413 yılları arasında kargaşalar çıktı ve taht boş kaldı bu döneme de fetret devri adı verildi.

1402 yılında Yıldırım Beyazid Ankara Savaşı’nda Timur İmparatorluğu’nun kurucusu olan Timur’a esir düştü ve böylece tahtın da boş kalmasının ardından beş erkek evlat arasında taht kavgası çıktı ve böylece on bir yıl süren fetret devri başlamış oldu.

Yıldırım Beyazid’in oğulları olan Emir Süleyman, İsa Çelebi, Musa Çelebi ve Çelebi Mehmet sıcak bir taht kavgasına girdikten sonra ise bu kargaşadan Çelebi Mehmet yani I. Mehmet Han galip çıktı ve tahta çıkarak Çelebi Mehmet 1413 yılında fetret devrini sona erdirerek bütünlüğü tekrar sağladı. Bu nedenle Çelebi Mehmet için “Osmanlı Devletinin ikinci kurucusu” tabiri kullanılmaktadır.

Fetret Devri Nedir Kısaca, Fetret Devri Nedir Tarih Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.