Fen ve Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri

İnsanoğlu, varoluşunun başlangıcından beri varoluşuna anlam katabilmek, hayatını kolaylaştırabilmek için sürekli olarak bilimle uğraşmıştır. Günümüzde kullandığımız bir çok teknolojik aletin temelleri, geçmişte çok basit bir bilim ile üretilen basit makinelerdir. Örneğin, günümüzde okula giderken kullandığımız otomobilleri düşünelim. Sadece ayağınızla gaz pedalını ittirmeniz ile birlikte, sizi hiç bir çaba göstermeden dilediğiniz yere taşıyabiliyor. İşte bu buluşun temelini, binlerce yıl önce taştan bir tekerlek yapmayı keşfeden atalarımız atmıştır.

İnsan hayatının gelişmesi fen ve teknoloji sayesinde gerçekleşir. Fen ve teknoloji sayesinde, insan yaşamı her geçen gün biraz daha kolaylaşır. Yani, insan var oldukça fen ve teknolojide var olacak diyebiliriz. Gelişmiş ülkeler, bu konuda diğerlerine göre daha iyi ve avantajlıdır. Bugün bir ülkenin, dünya arenasında söz sahibi olabilmesi için kendini teknolojik ve bilimsel olarak geliştirdiğini önce dünyaya kanıtlaması gerekir. Aksi takdirde ondan güçlü olan ülkelerin baskısı altında yaşayan bir devlet olmaktan ileriye gidemez. Bilim ve teknoloji, ülkenin ekonomisi ve refahı açısından da çok önemlidir. Gelişmiş ülkeler, teknoloji üretme yeteneğine sahip olduklarından, başka ülkelere bağımlı yaşamazlar.

Türkiye, ne yazık ki bilim ve teknoloji üretme konusunda Avrupa ülkelerine göre biraz geride kalmıştır. Bu konuda uygun yatırımlar yapılmamakla birlikte, son zamanlarda bu alanda bazı ilerlemeler kaydedilmiştir ancak yine de dünya ülkelerin çok gerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını, yaptıklarını ve söylediklerini incelediğimizde anlarız ki, fen ve teknoloji bir milletin özgürlüğünün işaretidir. Bu konuda kendini geliştirmeyi başarmış milletler, her zaman refah seviyesi yüksek, özgür hayatlar yaşamışlardır. Geri kalmış olanlar ise varoluşları boyunca, onlardan güçlü olan devletlere boyun eğmek ve onların istedikleri gibi yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu yüzden bilim ve teknoloji her Türk genci için, ülkesini kalkındırabilmek adına büyük önem taşımalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.