Farabi Kimdir

Farabi kimdir hayatı, farabi kimdir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Farabi; matematik, tıp, botanik, felsefe, mantık ve musiki gibi alanlarda büyük çalışmalar yapmış olan İslam Alimi ve filozoftur.

Farabi’nin 874 yılında dünyaya gözlerini Otrar şehrinde açmıştır. Babası bir kale komutanı olan Farabi, eğitim-öğretim yılına Otrar’da başlamıştır ancak Yüksek öğrenimini Bağdat’da tamamlamıştır. Ayrıca yaşadığı dönemde günümüzde tanındığı kadar iyi de tanınmamıştır.

Farabi fizik alanında bir çok değerli çalışmalara imza atmıştır ve bu nedenle de sesin fiziki açıklamasını yapan ilk alim Farabi olmuştur. Farabi çalışmaları sırasında yaptığı deneyler sonucunda titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azaldığını ya da çoğaldığını keşfetmiştir.

Farabi tıp alanında yaptığı bilimsel çalışmalar sonucunda da sağlıklı bir bedene nasıl sahip olunacağı konusunda insanlara bilgiler sunmuştur. Tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, öncelikle insan vücudundaki organların tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapmıştır ve insanlara organları tanıtıp hastalıkların çeşitleri hakkında bilgiler vermiştir.

Farabi; İbni Sina ve İbni Rüşt gibi alimleri okutmuş ve onlara hocalık yapmıştır.

Ayrıca Farabi matematik alanında da çalışmalar yapmış ve matematik alanında 70 dolaylarında eser yazmıştır.

Farabi 950 senesinde Şam’da hayata gözlerini yummuştur.

Farabi Kimdir Özeti, Farabi Kimdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.