Falaka Kitap Özeti ve Konusu Kısa

Aşağıda falaka kitap özeti ve konusu kısa kısaca olarak ele alacağız.

Falaka kitabının konusu:

Şiddetle korkutma usulüne dayanan eğitim sisteminin sorgulanması, hocalık vazifesinin esası ve öğrencilerin büyüklere davranış biçimi arasındaki ilişkilerden hayattaki gülünç hakikatlerin altındaki duygusal ve vicdanlı durumun bir facia olarak ortaya konmasıdır.

Falaka kitabının özeti şu şekildedir:

Kahramanımız kırk kişilik bir kursta talim ve terbiye görmektedir. Derslerin çok sıkıcı, hocanın huysuz ve aksi olduğundan da şikayetçidir. Ders ortamında sınıfta öğrencileri korkutmak amaçlı çoğu zaman kullanılan ve hocanın rahlesinin önünde duran bir de falaka bulunmaktadır.

Sınıf kırk kişilik bir takım gibi ezberler üzerinden ders yapmaktadır. Bir gün sınıfa kaymakam gelir ve herkesi tek tek imtihan eder. Birlikte ezber yapmaya alışık olan çocuklar başarısız olur. Kaymakamın dikkatini çeken falaka ise sınıftan bir emirle kaldırılır.

Öğrencilerin muzipliklerine dayanamayan hoca falakayı alır ve arkasına saklar. Hocanın tütün olarak içtiği enfiye isimli bir şey vardır. Çocuklar esneyerek hocanın uykusunu getirip dersi kaynatır. Enfiyeyi alıp çekerek hapşırırlar. Buna sinirlenen hoca şart olsun diyerek bir daha olursa falakayı çıkaracağını söyler.

Bir sonraki defa kahramanımız enfiyeyi eşeğe çektirir. Sınıfta gülüşmeler olur, hoca sayıklar vaziyetteyken kalkar ve sinirlenir. Ders biter, sınıf dağılırken hoca da eşeğe binmek için harekete geçer. Eşek hapşırır, öğrenciler hocaya eşeği falaka çekin yemin ettiniz der. Hoca büyük yemin ettiği için eşeği falakaya çeker.

O sırada kaymakam gelir. Hoca ne yaptığını izah edemez. Öğrenciler muziplikten güler. Kaymakam hocayı ve eşeği başka bir köye sürer. Kahramanımız da her şaka olayında bu anısını hatırlar ve vicdan azabıyla iç çeker.

Falaka Kitap Özeti ve Konusu Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.