Eyalet Sistemi Nedir Kısaca

İnsanların yaşadığı bölgeler bulunduğu özelliklere göre sınıflandırılarak farklı isimlerle adlandırılır. Bu yazımızda sizlere eyalet sistemi ne demek konusunda bilgi vereceğiz.

Genellikle valiler tarafından yönetilen ve yönetim bakımından bazı özellikleri benzer olan büyük yönetim birimlerine eyalet adı verilir.

Bu kelime Arapça bir kelimedir. “Vilayet” kökünden türetilmiştir.

Osmanlı Devletinde Eyalet; taşra örgütlenmesinde, beylerbeyi tarafından yönetimi sağlanan ve en büyük yönetim birimi olarak adlandırılıyordu.

Günümüzde ABD, Avusturya ve Avustralya gibi federal ülkeler ise eyalet olarak adlandırılmaktadır.

Bazı federatif yapılarda yani eyaletlerin yapılarında özerk bir yönetim yatmaktadır. Bu yönetim sistemlerinin başında anayasaya bağlı olarak halk tarafından oy sistemi ile seçilen bakanlar ya da valiler bulunmaktadır. Mesela; ABD’de eyalet valileri halk tarafından seçilmektedir. Avustralya eyaletlerinin valileri ise merkezi yönetim tarafından görev başına getirilmektedir. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin eyaletlerinin başbakanları ise bir seçim sistemi ile halk tarafından göreve getirilmektedir.

Osmanlı Devletinde Eyalet sistemi, devletin temel yapısı olarak asırlar boyunca kullanılmıştır. Osmanlı devletinin çöküş döneminde ise bu sistem vilayet sistemi olarak uygulamaya konmuştur.

Eyalet Sistemi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.