Etnoloji Ve Antropoloji Nedir

Bu yazımızda bilim dallarından olan etnoloji ve antropolojinin ne olduğuna ve ilgilendikleri konuların neler olduğunu kısca ele alacağız.

Etnoloji, belli bir ülkede hayat süren, belli bir toplumunun kültürünü, yaşayışını ve tarihini inceleyen bilim dalına verilen addır. Genellikle geçmiş kavimleri ve onların kültürlerini araştırır. Maddi manevi kültürleri; yaptıkları çalışmalarda elde ettikleri eserlerle bağdaştırır ve sonuca ulaşırlar. İnsanlığın kültür tarihini aydınlatmayı bu bilimle ilgilenenler kendilerine hedef bilmişlerdir. Toplumlara ait olan düğün, bayram, cenaze, kandil geceleri, doğum, isim koyma, bazı batıl inanışlar, türkü, masal, ninni halk hikayeleri, menkibe, bilmece, oyun, atasözü, deyimler, tekerlemeler gibi konuları tek tek araştırırlar. Bu bilim dalı yaptığı araştırmalarda elde ettiği sonuçları analiz edip karşılaştırır.

Antropoloji; İnsanı ve doğasını inceleyen bilim dalına verilen addır. Antropologlar tüm toplumları, kültürleri, insan kalıntılarını ve fiziksel, biyolojik yapılarını tek tek ele alır. İnsanın iskelet, kafatası gibi fiziki özelliklerinide inceler. Bu bilim dalı insanlığı başlangıcından beri şartlara ayak uydurma becerilerini ve küresel olaylara verdikleri tepkilerin neler olduklarını bulmaya çalışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.