Ergenekon Destanı Özeti Kısa

Ergenekon Destanı hakkında bilgi kısaca, Ergenekon Destanı özeti kısa

Ergenekon destanı Türk destanları içerisinde en önemli destanlardan biridir. Ergenekon destanı Türklerin esir olmayacağının bir kanıtı olması nedeniyle Türk toplumunda yeri ayrıdır. Ayrıca etkilerini günümüzde görmek mümkündür.

ERGENEKON DESTANI ÖZETİ

İl Han komutanlığında Moğollara karşı açılan savaşta ağır bir yenilgi alınır. Bu savaşta büyüklerin hepsi kılıçtan geçirilir. Küçük çocuklar ise esir edildi. Esirlerin arasında İl Kağan’ın oğlu Kayı ve dokuz yeğeni olan Dokuz Oğuz sağ kalmıştı.

Bir süre esir tutuldukları yerden eşleriyle birlikte kaçarak hiç kimsenin ulaşamayacağı Ergenekon adını verdikleri verimli topraklara ulaştılar.

400 yıl boyunca bu topraklarda yaşayıp çoğaldılar. O kadar ki artık Ergenekon a sığmaz oldular. Toplanan kurultayda çıkan kararla Ergenekondan çıkma kararını verdiler. Tam bu sırada bir bozkurt görüldü. Anladılar ki bu bozkurt onlara yolu gösterecekti. Onun önderliğinde karşılarına çıkan herkesle savaşıp herkesi yendiler. Böylece atalarının öçlerini almış oldular.

27 yorum

  1. Bence çok güzel olmuş.Kısa olması işime yaradı çok yazmaktan kurtuldum.Bizim sınıftakilere göre en çok ben yazmış olucam ama olsun.Sayfalarca yazmaktan iyidir😄😄😄

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.