Erden Kıral kimdir

Erden Kıral Kimdir

Erden Kıral (Doğum tarihi 1942, Gölcük, Kocaeli), 1980’lerde yaptığı filmlerle uluslararası alanda adını duyurmuş sinema yönetmenidir

Sinemaya İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nde öğrenciy­ken başladı. Osman Seden, Yılmaz Güney, Bilge Olgaç, Mehmet Dinler gibi yönetmen­lere asistanlık yaptı. Daha sonra reklam filmleri çekti. Kumcu Ali Yaşar ve Unutul­muşlar adlı iki kısa film yönetti. Fransa’ya giderek oradaki Faslı işçilerle ilgili bir belgesel film gerçekleştirdi. Sinemanın ku­ramsal yanıyla da ilgilenerek Yedinci Sanat, Çağdaş Sinema dergilerinde yazılar yazdı; Gerçek Sinema ve Güney dergilerinde yöne­ticilik yaptı. İlk uzun metrajlı filmi olan Kanal’t 1978’de Yaşar Kemal’in Teneke (1955) adlı yapıtından yola çıkarak çekti. Ertesi yıl Orhan Kemal’in aynı adlı roma­nından uyarladığı Bereketli Topraklar Üze­rinde ile çeşitli uluslararası şenliklere katıldı ye 1981 Strasbourg Film Şenliği Büyük Ödülü’nü kazandı. Kıral bu filmiyle 1981 Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde de en iyi yönetmen seçildi.

1982’de Ferit Edgü’nün O (1977) adlı romanından yola çıkarak gerçekleştirdiği Hakkâri’de Bir Mevsim, Hakkâri’nin bir dağ köyüne öğretmen olarak atanan bir aydının yaşadıklarını duru ve gerçekçi bir dille yansıtıyordu. Film, Berlin Film Şenli­ği’nde Gümüş Ayı, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü, Uluslararası Sanat ve Deneme Sine­maları Birliği (CICAE) Ödülü ve Interfilm Ödülü’nü kazandı; aynı yıl Korsika’da yapı­lan II. Akdeniz Kültürleri Film Şenliği’nde en iyi film seçildi.

1983’te Berlin’e yerleşen Kıral, ertesi yıl Osman Şahin’in “Beyaz Öküz adlı öykü­sünden uyarladığı Ayna’yı çekti. Bu film, Korsika’nın Bastia kentinde yapılan III. Akdeniz Kültürleri Film Şenliği’nde Basın Eleştiri Ödülü, Uluslararası İstanbul Sine­ma Günleri Altın Lale Yarışması’nda man­siyon ve Portekiz’de Figueira da Foz Film Şenliği’nde büyük ödülü kazandı.

1984’te Berlin Sanat Akademisi’ne üye seçilen Kıral, 1987’de Türkiye’de Ömer Polat’ın senaryosundan perdeye aktardığı Dilan’ı sesli olarak çekti. Cannes Film Şenliği’ne katılan Dilan’ı 1988’de, senaryo­sunu Ferit Edgü’nün yazdığı Av Zamanı izledi. 1980 sonrası Türkiye’sinde bir aydı­nın terör olayları karşısındaki ruhsal ve düşünsel kararsızlıklarını konu alan film Berlin Film Şenliği’nin yarışmalı bölümün­de Türkiye’yi temsil etti. 1992’de Halikarnas Balıkçısı’nın hayatını anlattığı “Mavi Sürgün” adlı uluslararası yapımı çekti.

Filmlerinde yerel olandan yola çıkıp evren­sele ulaşmayı amaçlayan Erden Kıral, zaman za­man belgesel sinema havasına varan duru bir anlatımla düşünsel bir derinlik elde etmeyi denemiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.