Engelliler İçin Yapılan Sosyal Çalışmalar Nelerdir?

Aşağıda engelliler için yapılan sosyal çalışmalar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Engelliler, doğuştan ya da sonradan yaşanan kazalar nedeniyle sakat kalan insanlar anlamına gelmektedir. eksik ya da yarım olarak bakılan kişiler topluma kazandırılmak için önce diğer insanların kalplerindeki engellerin aşılması gerekir. Düşünce ve duygu engelinin aşılması engelli olarak yaşayan insanların toplumda kendilerini iyi hissetmeleri anlamına gelir.

Engelliler için sosyal sorumluluk projeleri ya da devlet destekli toplumsal projelerim gerçekleştirilmesi söz konusu olmaktadır. Böylelikle engellilerin de sosyal hayatlarının varlığı dikkate alınarak toplumda yer edinmeleri amaçlanmaktadır. Bunun için istihdam imkanları, engelleri azaltan medikal destekler gibi projelerin varlığından bahsetmek mümkündür.

Tekerlekli sandalye projesi, plastik kapakların toplanması ve geri dönüşüme verilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Engellilerin toplumda sorumluluk ve görev alabilmesi için gerek özel sektörde gerekse kamu alanlarında istihdam edilmesi en önemli projelerden biri olarak uygulanmaktadır.

Görme engelliler için sesli kitap projeleri büyük şehirlerde, köy ve mezralarda yer alan kütüphanelerde özenle uygulanmaya devam etmekte ve ücretsiz olarak arz edilmektedir. Görme engelliler için kitapların yazılması okuma-yazma oranının arttırılması da devam eden projeler arasında yer almaktadır.

Yürüme engeli olan kişiler için asansörlü inşaların bina edilmesi, birçok ortak kullanım alanının ve toplu taşıma araçlarının buna uygun olarak dizayn edilmesi de diğer sosyal çalışmalar arasında yer almaktadır.

Engelliler İçin Yapılan Sosyal Çalışmalar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.