En Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı

Ders çalışmanın çocuklar için en zor konuların başında geldiği bir gerçek. Çevresel etkilerin çocukların ders çalışma performansları üzerinde ciddi etkileri vardır. En önemli detay ortamdır. Düzenli ve temiz tutulan bir ortamda verimli ders çalışma daha kolay sağlanıyor. Ayrıca temiz hava da çok önemlidir. Ders ortamının sıklıkla havalandırılması gerekir.

Dikkat dağıtıcı detaylarında ortamda bulunmaması gerekir. TV, bilgisayar, oyun konsolu gibi eşyalar olmamalıdır. Bu kural aslında hem siz hem de çocuklarınız için geçerlidir. Afiş, poster, yazı, resim, müzik seti, telefon gibi dikkat dağıtıcıların olmaması daha verimli çalışmayı etkin kılar.  Bununla beraber ortam rengini ferah olması, ortam ışığının yorgunluğa yol açmayacak ya da uyku getirmeyecek şekilde olması gerekir. Ayrıca yalnız çalışmak motivasyonu arttırır. Saate bağlı çalışmak, ısıyı uygun derecede tutmak ve çalışmaya başlamadan önce ihtiyaçları gidermek önemlidir. Çalışma masasının pencere kenarında olmaması da dikkatin dağılmasını önler. Çalışma masasında sadece çalışmaya yönelik gereçlerin olması ve uzun sürelerde rahatsız etmeyecek mobilyalardan oluşması da önemlidir.

2 yorum

    • yerde yapabılır belden sorunu varsa buyuk bır masada yapabılır durumu kotu ise de kendini özgü bir ders çalışma masası yapmalı oda mı yok anne ve babasına soylesin onlar ona yardm eder tabii iyi bir baba ve anne ise tabiki bu cevabım size yeterli olacaktır sanırım daha fazla bılgı vermem çünkü kalmadı oda yoksa sehbanın üstünde yapabılır….

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.