Ekvator Hangi Ülkelerden Geçer

Ekvator nedir, Ekvator hangi ülkelerden geçer

Bilindiği gibi dünyamızın şekli geoitdir.  Bu şekli ortadan ikiye ayıran çembere ise ekvator denir. Uzunluğu 40076,4 km olan ekvatorun enlemi ise 0 derecedir. Ekvator dünyayı ikiye ayırır. Bu parçalara Kuzey ve Güney yarım küreler denilmektedir.

Bulunduğumuz yerin konumu koordinat sistemi ile edilirken ekvatordan yararlanılır. Ekvatorda çizgisel hızın en fazla olduğu yerdir. Bundan farlı olarak ise yer çekiminin en az olduğu yerdir. Kuzey kutup noktasından Güney kutup noktasına doğru dünyayı boyuna bölen çizgiler arası mesafe 111 km’dir. Ekvatorun kuzeyinde yengeç, güneyinde ise oğlak dönencesi bulunur. Ekvatorla dönenceler arasında kalan bölgeye ise Ekvatoral bölge denir.

Ekvator enlemi aydınlanma çizgisi tarafından iki eşit parçaya bölündüğü için yılda iki kez güneş ışınlarını dik açıyla(90 derece) almak tadır. Yılın diğer bölümlerinde ise dike yakın bir açıyla almaktadır. Yine aydınlanma çizgisi tarafından iki eşit parçaya bölündüğü için gece gündüz süreleri birbirine eşittir. İklim özelliklerine gelince tropikal iklime sahiptir. Sürekli yaz mevsimi yaşanmaktadır ve bol yağış almaktadır. Ekvatorun üzerinden geçtiği ülkeler ise; Kolombiya, Ekvator, Brezilya, Maldivler, Endonezya, Uganda, Kenya, Somali, Gabon, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti.

ekvator

Ekvator Çizgisi Hangi Ülkelerden Geçer Kısaca Bilgi verdik.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.