Ekosistemi Korumak İçin Neler Yapabiliriz?

Aşağıda ekosistemi korumak için neler yapabiliriz kısaca olarak ele alacağız.

Ekosistem, canlı ve cansız varlıkların uyum içinde bir arada bulunduğu doğal alanlardır. Ekosistemlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Coğrafi özellikler ekosistemlerin özelliklerini de belirler. Ekosistemlerin özellikleri fiziksel olaylara bağlı olarak da değişmektedir.

Ekosistemlerin varlığı biyoçeşitliliğin varlığına ve doğal çevrenin korunmasına bağlıdır. İklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü özellikleri ve toprak özellikleri ekosistemin oluşmasında oldukça etkilidir. Ekosistemlerin özellikleri doğal çevre özellikleri ve canlılık faaliyetleri ile şekillenmektedir.

Ekosistemler, deniz ekosistemi, okyanus ekosistemi ya da su ekosistemi olarak, çöl ekosistemi, göl ekosistemi olarak, orman ekosistemi de olarak şekillenmektedir. Her ekosistemin kendine has özellikleri olduğu için kendine has türleri de bulunabilir.

Bazı canlılar sadece göl ekosisteminde bulunurken bazı canlılar sadece çöl ekosisteminde bulunarak adaptasyon sağlayabilir. Ekosistemlerin korunması canlı neslinin korunması için çok önemlidir. Bu nedenle ekosistemin korunması doğal çevrenin korunması anlamına gelmektedir.

Ekosistemi korumak için şunlar yapılabilir:

*Çevre sorunlarının çözülmesi gerekir.

*Çevre kirliliklerinin önüne geçilmesi gerekir.

*Doğal çevreye zarar verilmemesi gerekir.

*Canlı nesillerinin korunması ya da koruma altın alınması gerekir.

*Kaçak avlanmanın önüne geçilmesi gerekir.

*Ormanların korunması gerekir.

*Doğal kaynakların amacına uygun olarak kullanılması gerekir.

*Doğal kaynaklara zarar verilmemesi gerekir.

*Çevrenin korunması için doğal denge ve döngülerin gerçekleşmesine dikkat edilmesi gerekir.

Ekosistemi Korumak İçin Neler Yapabiliriz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. elinize sağlık, Ekosistemi Korumak İçin Neler Yapabiliriz? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.