Ek Ders Ücreti İle İlgili Beklenen Karar Geldi

Öğretmenlerin okul harici görevlerine ek ders bedeli yatırılmasını kaldıran Bakanlar Kurulu kararına Danıştay’dan red geldi. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde verdiği karar ile yüz binlerce öğretmenin bir eğitim dönemi süresince aylık 500 lira kadar hak kazanılan ek ders ücretini ödemeyeceğini ilan etmişti.

Danıştay, Bakanlığın verdiği kararı bozdu. Ancak kararın kendisine tebliğ edildiği tarihten öncesini görmezden geldi ve yalnızca mahkeme kararı sonrası için ek ders ücreti ödemelerine devam edilmesini açıkladı.

Mahkeme kararının ilanıyla birlikte MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yollanan yazıda, ek ders ücreti ödenmesine yargı kararının verildiği tarihten itibaren tekrar devam edileceği bilgisi verildi.

Milli Eğitim Bakanlığının bu davranışını hoşnut bulmayan Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, bu kararla yüz binlerce öğretmenin haklarının gasp edildiğini dile getirerek şunlara da değindi; “Mahkeme kararı bakanlığın kafasını karıştırdı. Karar temyize gönderilecek. Çünkü karar yalnızca bundan sonraki tarihleri baz alıyor bizse geri dönük hak kazanılmış ödemeleri de talep edeceğiz. Çünkü verilen bu kararla meslek lisesi öğretmenlerinden haftalık 10, aylık 40 saat ek ders ücreti zararı yaşayan öğretmenlerimiz var. Bu da aylık 500 lira gibi meblağ demek. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenin aylık 500 lirasını gasp etmiş demektir ve buda büyük bir mağduriyet oluşturuyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.