Eğitimde Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Aşağıda eğitimde teknolojinin yararları ve zararları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Eğitim ve öğretim, materyal bakımından ihtiyaçların sürekli olduğu ve güncel olarak yenilenmesi gerektiği bir alan olarak bilinmektedir. Bu bakımdan teknoloji ve eğitim birbirini tamamlayan iki olgu olarak öğretimin de gerçekleşmesini sağlar.

İnsanların ilk çocukluk döneminden gençlik yıllarına kadar eğitimde teknoloji günümüzün olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Teknolojinin sosyal hayatta kullanımın yararlar ve zararları olduğu gibi eğitimde kullanımının zararları ve yararları olmaktadır.

Teknoloji sayesinde eğitimde zaman ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kolay, çabuk ve anlaşılır bir şekilde öğrenme ortamı oluşturulmaktadır. Eğitim bakımından dikkat çekme, örnek gösterme yollarının daha kolay ve anlaşılır olması da öğrenciler tarafından olumlu karşılanırken öğretmenler tarafından da gerekli görülmektedir. Bilgilerin taşınması, saklanması, arşiv oluşturma teknolojinin yararları arasındadır.

Teknoloji eğitimde zararlı da olabilir. Bilgilerin taşınması, güvenliği ve hakların ihlali, gizliliğin aşılması gibi durumlar eğitimde teknolojinin en fazla güvenlik sorunları bakımından zararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla beraber hazır bulunuşun zararları, bağımlılık oluşturması ve sürekli desteğe ihtiyaç hissetme gibi öz güveni zedeleyen davranışlara da neden olduğu bilinmektedir.

Teknoloji gerektiği zaman gerektiği şekilde yeterli miktarda kullanılmalıdır. Teknoloji tasarruf, çabukluk, kolaylık ve kalıcılık için önemlidir. Bunun dışında eğitimde teknoloji yarardan çok zarar getirebilir.

Eğitimde Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.