Eğitim Ve Öğretim Nedir

Eğitim ve Öğretim kavramlarının neler olduğunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Eğitim ve öğretim; birbirinden oldukça farklı anlamlar taşır. Her iki kavramda kendi alanında değişik değerlendirmeler barındırır. Eğitim, bir insanın yaşamı süresince öğrenebileceği her şeyi içinde barındıran bir sözcüktür. Eğitim almak için kişinin belli bir zaman dilimi veya mekana sınırlandırılmamıştır. Bir insan hayatı boyunca ve arzusu devam ettikçe eğitimini sürdürür.

Bir insanın eğitimi ilk olarak aile içinde başlar. Kişinin en doğru ve daimi eğitimi çocukluk çağında aile ve okul arasında aldığıdır. Zaman geçtikçe kişinin sahip olduğu karakteri ve önem verdiği değerler direkt olarak çocukluk döneminde alınan eğitimle doğru orantılıdır. Eğitim sosyal hayatta da fazlasıyla edinilir.

Öğretim ise eğitimden farklı bir olgudur. Öğretim; okul içerisinde planlı ve programlı bir biçimde, bir sisteme dayalı olarak yapılan bir iş biçimindedir. Öğretim ile kişilere bilgi kazandırılmak amaçlanır. Ancak eğitim ile kişinin geliştirilmesi hedeflenir. Öğretmenin okul sınırları dahilinde verdiği bilgi işlevi öğretimdir. Öğretim, kişilere, varlıkların, varolanların bilgisini kazandırma yahut edindirme faaliyetidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.