Ege ve Yunan Uygarlığı Özellikleri Maddeler Halinde

Ege ve Yunan medeniyetini Girit Adasıi Yunanistan, Makedonya, Trakya, Batı Anadolu ve Ege Adalarında yaşayan toplulukları meydana getirmektedir.

  • GİRİT MEDENİYETİ: Ege ve Yunan medeniyeti ilk kez Girit Adasında meydana çıkmıştır. Girit Adasından ise diğer adalara, Mora ve Yunanistan’a bu medeniyet yayılmaya başlamıştır. Girit Medeniyetinin en önemli mimari eseri ise “Knossos Sarayı”dır.
  • MİKEN MEDENİYETİ (AKALAR): M.Ö 2000 yılında Anadolu’dan Yunanistan’a gelmişlerdir. Şehir devleti halinde yaşamışlardır ve en önemli şehirleri “Miken”dir. Bu nedenle de Miken Medeniyeti olarak anılmışlardır. Akaların siyasi tarihindeki en önemli olay ise “Truva Savaşları”dır. En önemli mimari eserleri ise “Miken Şatosu” ve “Tirins Şatosu”dur.
  • YUNAN MEDENİYETİ: Yunan medeniyeti kendinden sonra kurulan Hellen ve Roma medeniyetlerini etkilemiştir. “Polis” adı verilen şehir devletleri şeklinde yaşamışlardır. Önemli şehirleri ise “Atina, Sparta, Korint” şehirleridir. Yunan medeniyetinde yaşayan halk; soylular, tüccarlar, köylüler ve köleler olmak üzere toplumsal sınıflara bölünmüştür. Bu nedenle de bu toplumsal sınıflar arasında sık sık mücadeleler ve sürtüşmeler meydana gelmiştir.
  • FENİKE MEDENİYETİ: Ticari faaliyetleri ile gelişmiş olan bir medeniyettir. Doğu ve Batı medeniyetlerinin kaynaşmasını sağlamıştır bu nedenle de taşıyıcı bir rol oynamışlardır. Fenikeliler Mezopotamya’daki çivi yazısından ve Mısır uygarlığındaki Hiyeroglif yazısında etkilenmişlerdir ve “Harf yazısını” bulmuşlardır. Ayrıca Fenikeliler, camı icat etmişlerdir ve fildişi işlemeciliğinde ilerlemişlerdir.

Ege ve Yunan Medeniyetinin Özellikleri Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.